ABD’den YPG için ‘silah vermeme’ kararı!

05-11-2015
ABD Savunma Bakanlığı , PKK'nın Suriye'deki kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye bundan sonra silah yardımı yapmayacaklarını duyurdu.

.
FOTO:Reuters
 
ABD’den “Bundan böyle YPG’ye silah yardımı yapmayacağız” açıklaması geldi. Pentagon’daki basın toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, ABD’nin Suriye’deki Kürt güçlerine yönelik politikasının değiştiğini açıkladı. Bir gazetecinin, “Kıdemli bir Pentagon yetkilisi bizlere YPG’nin bundan böyle ABD’den silah veya mühimmat elde edemeyeceği söyledi. Bu konudaki duruşunuz nedir?” şeklindeki bir sorusu üzerine Warren, YPG’ye bundan sonra silah yardımı yapmayacaklarını duyurdu.
 
“ARAPLARA VERECEĞİZ”
 
Bu yöndeki politikalarının değiştiğine dikkat çeken Warren, “Şu an itibariyle YPG’ye silah ya da mühimmat yardımı yapmıyoruz. Daha önce havadan mühimmatlar silahlar Suriyeli Arap koalisyonu içindi. Bundan böyle gelecek yardımlar da Suriyeli kıdemli muhalif Arap üyelere gidecek. Bundan böyle politikamız bu” şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin söz konusu mesele hakkında endişilerinin farkında olduklarını dile getiren Warren, Türkiye’nin NATO müttefiki bir ülke olduğunu, bu endişelerini ele aldıklarını ve Türk yetkililer ile görüştüklerini kaydetti.
 
120 TON SİLAH YARDIMI YAPILDI!
 
ABD Yönetiminin IŞİD ile mücadele eden YPG’ye bugüne kadar 120 ton silah yardımı yaptığı ifade ediliyordu. Silah yardımından rahatsızlık duyan Türk hükümeti, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırmış ve duyulan rahatsızlığı dile getirmişti.
 
RUSYA ETKİSİ Mİ?
 
ABD’nin bu kararının ardında PYD yetkililerinin Rusya ile “sıcak temas” kurmalarının da etkili olduğu konuşuluyor.
 (Cihan)
 
 
 
 
Etiketler : ABD’den - YPG - için - ‘silah - vermeme’ - kararı! -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları