GENEL HABERLER

40 BİN ÖĞRENCİLİK DEV KAMPÜS

13-06-2014
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 40 bin öğrenci kapasiteli olarak planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin de temelini atıyor. Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak üniversite, Selçuklu mimarisiyle inşa edilecek.

.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 40 bin öğrenci kapasiteli olarak planlanan, 3 bin 500 dönüme inşa edilecek Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin temelini atıyor. İdare, uluslararası bilim merkezine dönüşecek, 40 bin öğrenci kapasiteli planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin ihalesini tamamlayarak, yüklenici firmayla sözleşme imzaladı. Çubuk'ta Esenboğa Havalimanı'na yaklaşık 4,5 kilometre mesafede kurulacak üniversite kampüsü, Selçuklu mimarisinde tasarlandı. Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak üniversitede toplam 12 fakültenin kurulması planlanıyor. Kampüste ilk aşamada, insan ve toplum bilimleri, hukuk ile doğa ve mühendislik fakülteleri, laboratuvarlar binası ve teknik bina gibi yapıların ihalesi gerçekleştirildi.


3 BİN 500 DÖNÜMLÜK ALANA KURULACAK
Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin yeni kampüsü 3 bin 500 dönüme inşa edilecek. Kampüs arazisinde bin 500 dönüm, yapılaşma için ayrıldı. Bu alanda, üniversitenin akademik ve idari birimleri bulunacak. Kalan arazi ise "gelişme bölgeleri, rekreasyon alanları, sosyal yaşam ve ormanlık bölgeler" olarak değerlendirilecek. Kampüs sınırlarında, ormanlaştırılacak alanlar için yaklaşık 450 dönüm ayrıldı.

Etiketler : 40 - BİN - ÖĞRENCİLİK - DEV - KAMPÜS -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları