GENEL HABERLER

24 Haziran’da hangi aday yüzde kaç oy alacak ?...

26-05-2018
SONAR ve Mediar araştırma şirketleri tarafından yapılan son seçim anketleri, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci tur oylamaya kalacağını gösteriyor.

.
 Peki hangi aday yüzde kaç oy alıyor? İşte Mediar ve SONAR’ın son seçim anketi…
 
Künye: 22-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında, toplam nüfusu yaklaşık 54 milyon olan 26 ilde 4 bin 268 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldı.
 
Mediar seçim anketi Cumhurbaşkanlığı seçimi (Kararsızlar dağıtılmış)
Soru: 24 Haziran’da hangi Cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?
Mediar seçim anketi Cumhurbaşkanlığı seçimi: Soru: 24 Haziran'da hangi Cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?
 
Mediar Araştırma’nın son seçim anketi sonuçlarına göre; “Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceksiniz?” sorusuna; Recep Tayyip Erdoğan‘a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43,50 olarak ölçüldü. Birinci tur oylamada yüzde 50+1’i bulamayan Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 22,20 Muharrem İnce olarak görünüyor. Meral Akşener‘in yüzde 19.31 oranı ise dikkat çekici.
 
Mediar seçim anketi TBMM seçimi (Kararsızlar dağıtılmış)
Soru: 24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?
 
Mediar seçim anketi TBMM seçimi (Kararsızlar dağıtılmış) Soru: 24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?
 
Mediar seçim anketi sonuçlarına göre; “24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna, araştırmaya katılanların 39.61’i AK Parti, 22.61 CHP, 17.60 İyi Parti, 11.39’u HDP, 5.31’i MHP, 2.29’u Saadet Partisi ve 0.49’u Vatan Partisi olarak yanıt verdi. Bu araştırmaya göre, 24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti Meclis’teki çoğunluğunu kaybediyor.
SONAR seçim anketi
SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi ve parlamento seçimleri için son anket sonuçlarını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağını söyleyen Bayrakçı, Erdoğan, İnce, Akşener ve Demirtaş’ın oy oranlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.
 
Cumhur ittifakı (AK Parti-MHP-BBP), Millet ittifakı (CHP-Saadet Partisi-İyi Parti-Demokrat Parti) ve HDP’yi son ankete göre Meclis’te nasıl bir dağılım bekliyor?
 
SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı’nın değerlendirmeler şöyle:
 
Meral Akşener yüzde kaç oy alıyor?
“Meral Hanım’a bu medyanın bir hediyesi. 3-4 ay önce bekleneni veremedi diye bir laf çıkmıştı İyi Parti için. Şimdi gözlüyorum ki, 15-16’nın altında değil, hiçbir şekilde. Hem Meclis’le ilgili milletvekili oyları da yüksek, Meral Hanım’ın alacağı oy da yüksek. 20 bandını zorlamaya başladı Meral Akşener. Barajı geçtiği gibi, 20 bandını zorluyor.
 
Muharrem İnce de son bir haftalık performansı ile, dün geceki konuşmalarını da sonradan izleyebildim, tutarlı bir görüntü ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı zaten öyle, başarılı bir politikacı. Her seçim iyi gidiyor.
 
Muharrem İnce yüzde kaç oy alıyor?
Muharrem İnce, CHP’nin önceki seçimlerde aldığı yüzde 25-26’ları geçiyor. İnce ilk turda 30’a yaklaşırsa finalin adı zaten Recep Tayyip Erdoğan-Muharrem İnce olur. Çok başarılı gidiyor Muharrem İnce. Örgüte bir moral verdi, toparladı. Açıkçası üçü de, iyi performansla gidiyorlar. Muharrem İnce mi finale kalacak, yoksa Meral Akşener mi kalacak? Şimdilik Muharrem İnce gözüküyor. Ancak Meral Akşener de zorluyor.
 
HDP barajı geçecek mi?
HDP seçmeni Türkiye’ye rengini göstermeden, Selahattin Demirtaş finale kazanamadığı zaman, finale kim kalırsa kalsın, Tayyip Erdoğan karşısında kim kalmışsa ona oy verecekler. HDP seçmeni 1-2 yıldır olaya, kendilerine yapılmış çok büyük bir düşmanlık olarak kabul ediyor. Oradan 11-12 puan… Milletvekili dağılımında mutlaka barajı geçecek gibi duruyorlar.
 
MHP’nin 24 Haziran’da oy oranı ne durumda?
TBMM’de AK Parti’nin 300 çoğunluğunu yakalayamayacağını şimdilik düşünüyorum. Orada seçmenin de enterasan bir mantığı var. Cumhurbaşkanına oy vereyim ama Meclis’te MHP’ye oy vereyim diyen var. MHP, AK Parti listelerinden aday olsaydı çok eksik kalırlardı. Bahçeli, seçmenini de geri almayı başarabildi. İyi Parti’ye giden gitti de. MHP milletvekili sandalye dağılımında beklenenden fazla alabilir.
 
Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde kaç?
Cumhurbaşkanı birinci turda seçilemez diyorum, ama en yüksek oyu alır diyorum. 43-47 arasında oy alır diyorum. İkinciliğe Muharrem İnce daha yakındır ama Meral Akşener beklenenden daha fazla performans göstermeye başladı. İkinci turda ise Erdoğan önde gözüküyor ama değişik bir sonuç çıkabilir kıl payı.”
Otomatik alternatif metin yok.
Otomatik alternatif metin yok.
 
Beğen
Daha fazla ifade göster
Yorum Yap
Paylaş
 
2Osman Burak Öztürk ve Ramazan Asan
Yorumlar
Osman Burak Öztürk
Osman Burak Öztürk Baski ve adaletsizlik 24 Haziran'da bitecek Türkiye İYİ OLACAK
Yönet
 
BeğenDaha fazla ifade göster  · Yanıtla · 3s
 
Serkan Karahan yanıtladı · 1 Yanıt
Serkan Karahan
Serkan Karahan Bu anketler anket şirketlerinin yine elinde patlayacak
Yönet
 
BeğenDaha fazla ifade göster  · Yanıtla · 2s
 
Serkan Karahan yanıtladı · 2 Yanıt · 30 dk.
Serkan Karahan
Serkan Karahan Vatanımızın bu hainlerin elinden tek kurtuluş reçetesi Ak partidir
Etiketler : 24 - Haziran’da - hangi - aday - yüzde - kaç - oy - alacak - ?... -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları