GENEL HABERLER

14 Aralık operasyonuna dünya genelinde tepki...

18-12-2014
Türkiye'deki medya darbesine tüm dünyadan tepki yağıyor Demokrasi ve medyaya darbe operasyonu dünyayı ayağa kaldırdı. Başta ABD, Avrupa, Asya olmak üzere dünyanın her yanından tepki yağdı.

.Gazetecilerin derhal bırakılması istendi.
Türkiye'deki medya darbesine tüm dünyadan tepki yağıyor
   
0

inPaylaşın
0
Demokrasi ve medyaya darbe operasyonu dünyayı ayağa kaldırdı. Başta ABD, Avrupa, Asya olmak üzere dünyanın her yanından tepki yağdı. Gazetecilerin derhal bırakılması istendi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznieks, gazetecilere yönelik suçlamaların delile dayanmadığını belirterek “Özgür basının susturulması kabul edilemez” dedi.

AP Sosyalist Grup Başkanı Pittela “Erdoğan Türkiye’yi AB’den uzaklaştırıyor” ifadelerini kullandı. ABD’li ünlü Senatör John McCain, gazetecilerin keyfi olarak gözaltına alınmasının otoriterlik olduğunu vurguladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki muhalif olmanın tezgah kurmak ya da ihanet anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Freedom House, AB'ye “Türkiye'nin katılım sürecini dondurun” çağrısında bulundu. Asya Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada “Gazeteciler siyasi çekişmelerin kurbanı olmamalı” ifadeleri kullanıldı. Afganistan Bağımsız Medya Destek Derneği gazetecilerin gözaltına alınmasını şiddetle kınadı.

ABD...

KEYFİ OPERASYON OTORİTERLİKTİR

ABD Senatosu’nun önde gelen 6 üyesi, medya mensuplarına yönelik operasyonlar sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

Başkan Barack Obama’nın 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde rakibi olan ünlü Cumhuriyetçi Senatör John McCain, gazetecilerin gözaltına alınmasını “Çok talihsiz bir gelişme” şeklinde değerlendirdi. Gözaltıların haksız ve medyaya yönelik bir baskı olduğunu vurgulayan McCain, “Ancak bu da Erdoğan’ın uzun süredir devam eden antidemokratik eylem serilerinden biri. Erdoğan gitgide daha otokrat bir şekilde davranıyor” ifadesini kullandı. Senatör John McCain, tutuklu gazetecilerin kesinlikle serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

KAYGILARIMIZ VAR

Senato Dışilişkiler Komitesi Başkanı Senatör Robert Menendez, “Türkiye’de tüm demokrasilerin temeli olan basın özgürlüğüne yönelik devam eden baskılar dolayısıyla kaygılarım var” ifadesini kullandı.

Hükümete yönelik eleştirilerin bu kuruluşların kapanmasına veya gazetecilerin tutuklanmasına sebep olamayacağını vurgulayan Menendez, “Eğer söyledikleri sözler sebebiyle basını ve medyayı keyfi bir şekilde gözaltına alıyorsan bu fazlasıyla otoriterliktir” şeklinde konuştu.

GERİ GİDİŞ ENDİŞESİ

Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker, “Türkiye’de basın özgürlüğü konusundaki geri gidiş dolayısıyla endişe duyuyorum” ifadesiyle tepkisini dile getirdi.

Cumhuriyetçi Senatör Roy Blunt, gazetecilerin tutuklanması ile ilgili soruya, “Türkiye’nin istikametinden dolayı kaygılarım var ve basın da bu kaygılardan biri” cevabını verdi.

RAHATSIZLIK VERİCİ

Dış ilişkiler Komitesi Üyesi Demokrat Senatör Chris Murphy, Türkiye’de insan hakları ve basın özgürlüğü konularında hızlı düşüşünün ciddi rahatsızlık verici olduğunu dile getirdi. Murphy, “Erdoğan hükümetinin basına yaklaşımının değişeceği konusunda umutluyuz” dedi.

DAHA DEMOKRATİK OLMALI

Cumhuriyetçi Senatör John Thune, basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti. Türkiye’nin bu konuda daha uzun yol alması gerektiğini dile getiren Thune, “Ülkeye öncülük edenlerin daha açık ve daha demokratik olmalarını isteriz” şeklinde konuştu.

SÜRPRİZ DEĞİL

Kongre Üyesi Al Green, ABD Dışişleri Başkanı John Kerry’e tutuklanan gazetecilerle ilgili bir mektup gönderdi. Mektupta ABD Dışişleri Bakanlığı’nca söz konusu gelişmeye yönelik yazılı açıklama yapılmasından dolayı memnuniyet dile getirildi.

Öte yandan, Kongre üyesi Eliot L. Engel da konuya ilişkin yaptığı açıklamada Erdoğan’ın muhalifleri susturmaya çalışmasının sürpriz bir durum olmadığını belirtmişti.

MUHALİF OLMAK HAİNLİK DEĞİL

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye'de özgür medyaya yönelik operasyonla ilgili yaptığı açıklamada hükümete muhalif olmanın tezgah kurmak veya hainlik yapmak anlamına gelemeyeceğini söyledi.

Psaki, "Gazetecilerin ve medya temsilcilerinin medya merkezlerine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınması dolayısıyla kaygılıyız. Muhalif olmak tezgah kurmak veya hainlik yapmak anlamına gelmez. Dost ve NATO üyesi bir ülke olarak Türk makamlarına, eylemlerinin, Türkiye’nin temel değerlerine ve demokratik yapılarına uygun olduğundan emin olmaları çağrısı yapıyoruz."

“Konuya ilişkin Türk yetkililer ile iletişime geçtiniz mi” sorusu üzerine Psaki, “Tabii ki bölgedeki elçiliğimiz yoluyla bunu yapıyoruz” cevabını verdi.

BM...

BASINA ÖZGÜR ORTAMLAR TEMİN EDİLMESİ GENEL PRENSİBİMİZ

Özgür basını hedef alan 14 Aralık operasyonuna Birleşmiş Milletler'den de yorum geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun adına açıklama yapan BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, ‘‘Genel sekreter, tüm ülkelerdeki çoğulcu yapının ve demokrasinin gereği olarak şeffaflık ve hesap verilebilirlik adına basına özgür ve bağımsız güvenli ortamların temin edilmesini genel prensip olarak görür’’ dedi.
Farhan Haq, Genel Sekreter Ban’ın, Türkiye’de bazı medya temsilcilerinin tutuklanmasını takip ettiğini, sürecin hukuka uygun şekilde yürütüleceğine de inandığını söylediğini aktardı.

AVRUPA...

ÖZGÜR BASININ SUSTURULMASI KABUL EDİLEMEZ

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, özgür medya operasyonunu büyük endişeyle izlediklerini söyledi. Muiznieks şöyle konuştu: “Basın özgürlüğü alanında çok büyük gerilemeler var. Bu polis operasyonları tüm gazetecilere verilmiş çok kötü bir mesaj. Gazeteciler terör örgütüyle ilişki ithamıyla suçlanıyor. Dürüst olmam gerekirse hiçbir kanıt göremedim. Özgür basını susturmaya yönelik hiçbir müdahale de hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu çok büyük bir gerilemedir. Bu gerçekleri Türk hükümeti yetkililerine anlatmaya çalışacağız.”

ERDOĞAN TÜRKİYE'Yİ AB'DEN UZAKLAŞTIRIYOR

AP Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittela, “Birkaç hafta öncesine kadar Türkiye’nin AB’ye üye olabileceğine inanıyorduk. Ancak, Erdoğan Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Sorun aslında Türkiye değil; Erdoğan. AB’nin Türkiye’deki demokrasi tartışmalarına katılma hakkı var. Nerede olursa olsun demokrasiye bir saldırı varsa AB’nin görüş bildirme hakkı vardır” dedi. Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca’nın gözaltına alınmalarını eleştiren Pittela, “Avrupa Birliği için ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü temel bir kriterdir. Gözaltına almalar kabul edilemez. Türkiye’nin esas problemi AB değil. Esas problem ifade özgürlüğüne ve demokrasiye saygı duyulması. Eğer Türkiye, Avrupa Birliği aday ülkesiyse, eğer bir ülke AB’ye girmek istiyorsa AB’nin prensiplerine saygı durmak
zorunda” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Mogens Blicher Bjerregard, medyaya darbe operasyonuyla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapan Bjerregard operasyonun gerçekleştiği ilk gün yaptığı Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve diğer hükümetler arası kuruluşlara yaptığı harekete geçme çağrısını da yineledi.
 
ÇOK ENDİŞE VERİCİ

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi ve 2012 seçimlerinde Fransa'da cumhurbaşkanı adayı olan Eva Joly “Bir demokraside gazetecilerin toplu bir şekilde gözaltına alınması ve dahası tutuklanması kabul edilemez. Şüphesiz, son polis operasyonları Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünün geleceği adına çok endişe verici bir gelişmedir" dedi. Joly, “Özgür basın susturulamaz” pankartıyla poz verdi.

AVRUPA DEĞERLERİNE AYKIRI

Almanya Federal Adalet Bakanı Heiko Maas: "Türkiye’deki gözaltılar bizim basın ve düşünce özgürlüğümüzle tek kelimeyle bağdaşmıyor. Gazetecileri tutuklamak demokrasi ve Avrupa değerlerine aykırıdır."

ASYA...

GAZETECİLER SİYASİ ÇEKİŞMELERİN KURBANI OLMAMALI

Merkezi Güney Kore’de olan Asya Gazeteciler Cemiyeti (AJA), özgür medyaya darbe operasyonunu kınayan mesaj yayınladı. Kınama mesajında gazetecilerin siyasi çekişmelerin kurbanı olmaması gerektiğine dikkat çekildi.

ÇOK FECİ BİR OLAY

AJA operasyonları, hükümetin karanlık defterinde yeni bir kara safya olarak nitelendirdi. Medyaya karşı yapılan bu operasyonlar özgür basını kısıtlama girişimi olarak nitelendirildi.

Operasyonu duyduğunda çok şaşırdığını belirten AJA Güney Kore Direktörü Lee Sang-gi ise gazetecilerin derhal bırakılması gerektiğini söyledi. "Televizyon kanalı yöneticisi ve gazete genel yayın yönetmeni başta olmak üzere çok sayıda kişiye operasyon yapılmış. Çok feci bir olay” ifadelerini kullandı.

Operasyonlardan dolayı şaşkınlık yaşadığını aktaran Lee, “Erdoğan hükümeti bir an evvel bu gazetecileri salıvermelidir. Cumhurbaşkanı  tüm dünyaya bu tür şeylerin bir daha gerçekleşmeyeceği yönünde söz vermelidir” dedi.  

DEVLETE GÜVENİ SARSAR

Afganistan Bağımsız Medya Destek Derneği “Nai”, özgür basını hedef alan 14 Aralık operasyonunda medya mensuplarının gözaltına alınmasını şiddetle kınadı. Medya derneği, operasyonun halkın sevgisini azaltacağını ve devlete karşı güveni sarsacağını kaydetti.

'TÜRKİYE'NİN AB'YE KATILIM SÜRECİ DURDURULMALI'

ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House (Özgürlük Evi), Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılım sürecinin dondurulması gerektiğini bildirdi.

Freedom House Avrasya Uzmanı Nate Schenkkan tarafından kaleme alınan yazıda, özgür basını hedef alan 14 Aralık operasyonundan sonra yaşanan gelişmeler ele alındı. Schenkkan, Türkiye’nin Avrupa vizyonunun bu hükümetle asla ilerlemeyeceğini ifade etti.
'Türkiye’nin Avrupa’daki sonu' başlığıyla yayınlanan yazıda, "Katılım sürecini tamamen dondurup Türkiye’yi süresiz bir şekilde Avrupa’nın dışında tutmaya hazırlamanın tam zamanı. Ülke için demokratik bir gelecek düşleyenler bu yolda neler yapılması gerektiğine dair düşüncelerini değiştirmeli” ifadelerine yer verildi.

Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB için kullandığı, "Tavsiyelerinizi kendinize saklayın" sözleri de hatırlatıldı. Schenkkan, geçen yıl 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonlarına atıfta bulunarak, o tarihten 12 ay sonra Erdoğan ve müttefiklerinin intikam amacıyla aralarında gazetecilerin yer aldığı kişilere karşı operasyon yaptığını ifade etti. Schenkkan, "Medyaya yapılan operasyona hedef alınan Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV’nin yolsuzluk operasyonlarına ve daha sonra yaşanan gelişmelere geniş yer verdiğini" vurguladı.

Etiketler : 14 - Aralık - operasyonuna - dünya - genelinde - tepki... -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları