1. BAŞKENT BİRLEŞEN YÜREKLER KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYAT ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

24-02-2014
1.Başkent Birleşen Yürekler Kültür, Sanat ve Edebiyat Şöleni gerçekleştirildi.

.

    Irk, etnik köken, dil, dini inanış, renk, cinsel yönelim ,yaş, engellilik, toplumsal statü, siyasi görüş, cinsiyet  ayrımı gözetmeksizin  evrensel  mutluluk, adalet ve birliktelik için ihtiyaç sahibi  ile bağışlayan arasında maddi ve manevi olarak köprü oluşturma çerçevesinde kurulan Birleşen Yürekler Derneği anlamlı bir etkinliğe imza attı.  

    6 aylık kısa bir geçmişe sahip olan Birleşen Yürekler Derneği Başkent Edebiyat Derneği ile bir araya gelerek engelli, engelsiz sanatçıları Birleşen Yürekler kültür, sanat ve edebiyat şöleninde sanat severlerle buluşturdu. Sanatçıları tanıtmak, kaynaştırmak, engelli sanatçıların sesi olmak, engellerin sadece insanların zihinlerinde olduğunu göstermek için düzenlenen şölende toplumsal kimlikler, statüler tamamen kenara bırakılarak sadece sanat ve edebiyatın dile geldiği samimi bir program gerçekleştirildi.

    AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın katıldığı etkinliğe Başkent Edebiyat, Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Ahmet Kurt, MEMUR SEN Engelliler Komisyon Genel Başkanı Elvan Uğurlu, İsmihan Erdoğmuş, Muharrem Demirbaş, İsmail Hoşdere, Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Bilal Bütün, İbrahim Eryiğit, Rukiye Aydın, Serdar Yeşilyurt, Sultan Özateş, Cemal Safi, Kerküklü sanatçı Ahmet Duzlu, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, AHİD Genel Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, DJ Murathan, MEMUR-DER Federasyonu Başkanı Cengiz Özbay, Pakize Altan, Reis Ayar, Ertuğrul Yılmaz, Erdoğan Bektaş, Birleşen Yürekler  Derneği Azerbaycan temsilcisi Raife Serxan Qızı, Birleşen Yürekler Derneği Suriye temsilcisi  Fadia Suleyman, Birleşen Yürekler Derneği Gaziantep temsilcisi Abdullah Yiğit, Asked Başkanı Savaş Ünal  şiirleriyle, konuşmalarıyla,  türküleriyle dahil oldular. Şölene katılan sanatçılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

    Programın açılış konuşmasını Birleşen Yürekler Derneği’nin Başkanı ve etkinliğin mimarı Yasemin Meydan gerçekleştirdi. Meydan Mevlana’dan alıntılarla gerçekleştirdiği konuşmasında “Dün geçti gitti, Dün gibi dünün sözü de bitti. Bugün yepyeni bir söz söylemek gerek. Oda BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ DEMEK LAZIM .” dedi. Yasemin Meydan konuşmasında şunları söyledi:

     "Hz Mevlana ,Yunus Emre ,Hacı Bektaşi Veli gibi gönül erenlerinin önderliğinde hep yüreklere dokunmuş yürek insanı olmuşlardır. En hassas yerimizdir. İyi de oradan kötü de. Bu yüzden en ihtiyaç duyulan da bu dönemde yürek insanı olmaktır. Daha öncede bundan sonra da tek buna ihtiyaç vardır. Birleşen Yürekler Derneği de böyle doğdu yol arkadaşlarım bana inandılar biz olduk ben de onlara inandım biz olduk beni terk ettim. Yüreklerimiz yola ,sevgiye, gönüller talip olduk.

     Hz Mevlana’nın dediği gibi” Aklın yoksa yandın. Ya kalbin yoksa? O zaman zaten sende yoksun ki” Bu yüzden Hz Mevlana’nın felsefesi evrensel olması ve düşüncelerini şiir sınırsızlığı ile sunabilmiş olmasıdır.

    (Hz Mevlana’dan)“Danışan  akıllar ,aydınlık kandillere benzer; yirmi kandil ,elbette bir kandil, elbette bir kandilden daha fazla aydınlık verir. Olabilir ya belki de aralarında gökyüzünün ışığından uyanmış bir kandil vardır. “

    İşte onlar biziz ışığımızı yayarsak yaralı yürekler ısınır, yetim, yoksul, muhtaçlar gönülden verince doyar değil mi arkadaşlar.

     Hz Mevlana’dan “Ey altın sırmalarla süslü giysiler giymeye ,kemer takmaya alışmış kişi sonunda sana da dikişsiz elbiseyi giydirecekler.” Bu yüzden merhamet ve sevgiyle mukabelede bulunalım.

    Hz. Mevlana’dan “Dün geçti gitti, Dün gibi dünün sözü de bitti. Bugün yepyeni bir söz söylemek gerek.” Oda BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ DEMEK LAZIM ."

   Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak sosyal belediyeciliğe vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

      “İki derneğimizin gerçekleştirmiş olduğu etkinlikte bizde Keçiören Belediyesi olarak destek olmak istedik. Belediyecilikte iş asfalt dökmek, kaldırım yapmak, bina yapmak değil. O şehri şehir yapan gerçek unsur insandır. Dolayısıyla insana hizmet edilebilecek her alanda belediyelerinde çeşitli faaliyetlere destek vermesi, çeşitli faaliyetlerin içinde bulunması gerekiyor. Bu anlamda da Keçiören Belediyesi gerek sosyal belediyecilikle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar gerekse kültür belediyeciliği ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar sadece Ankara’da değil tüm Türkiye’de dikkat çeken bir çok çalışmada bulunduk. Dolayısıyla bu çalışmada da bizler her iki derneğimizin etkinliğine katkı sağlamak istedik. Sanatçı arkadaşımız Neşet Ertaş’tan parçalar söyledi. Biz Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi adı altında güzel bir tesis yaptık. 28 Şubat’ta açılışını gerçekleştireceğiz. 900 kişilik bir salon. Orada güzel sanatla alakalı birçok sosyal faaliyetin gerçekleşebileceği etkinlikler olacak. Bunun da Keçiörenimize hayırlı olmasını diliyorum. “

 


Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • Celal TÜRKMEN tarafından 2014-03-01 19:44:59 tarihinde yazıldı.
    Birlik,beraberlik,kardeşlik, karşılıklı sevgi ve saygıya ihtiyaç duyduğumuz günümüzde başkentten başlatılan Yürekleri birleştirme amaçlı "Birleşen Yürekler Derneği" nin sayın Genel Başkanı Yasemin Meydan hanımefendiyi ve arkadaşlarını tebrik ediyorum. Başkente başlatılan bu sevgi hareketinin Türk coğrafyasını içine alacak şekilde geneişleyeceğini ümit ediyorum...

  • Raife SERHANKIZI tarafından 2014-02-24 18:17:06 tarihinde yazıldı.
    Azerbaycan temsilçisi kibi bu gözel yazıya rağmen qazetenize sevgi ve saykıyla teşekkür ederem. Var olun!

HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları