Tarım ve Hayvancılığı Devletin yanlışları yüzünden bitirdik

07-07-2018
TARIM VE HAYVANCILIKTA GERİ GİDİŞİMİZİN NEDENLERİ TARİHİN ESKİ SAYFALARINA YANSIMAKTADIR ( 4 ) • BU GÜN İSE TAM ANLAMI İLE DRAMATİK BİR HAL ALMIŞTIR.

.
BU KÖTÜ GİDİŞİN TEMEL NEDENLERİ ARASINDA EĞİTİMSİZLİK, BİLGİSİZLİK VE ANADOLU’YU TANIMAMAK, ANADOLU İNSANININ MAĞDURİYETİNDEKİ TEMEL NOKTALAR ÜZERİNDE KAFA YORMAMAKTAN KAYNAKLANMAKTADIR.
 
• Mesela hayvancılıkta yaşanan dramatik durumun tarihi çok gerilere yansımaktadır. Tabii hayvancılık üzerinde yeterli tarih bilgimiz olmadığından, kültürümüz bu konuda gelişmediğinden tedbir alma cihetine gidememişiz. 
• Kötüye gidişin temel unsurlarından bir diğeri ise malımıza sahip çıkamayışımızdır. Mesela İngilizlerin oyununa gelerek, tiftik üretiminde dünyada birinci olmamıza rağmen tiftik keçisini ortadan yok etmek için kanun çıkarıp yok etmenin zeminini hazırlamışız.
 
Birçok ülkede mohair diye adlandırılan tiftik, bütün dünyaya yurdumuzdan yayılan Ankara keçisinin ürünüdür. Bu nedenle; Tiftik Keçisi dünya edebiyatında Ankara Keçisi olarak tanınır. Ankara keçisi, 13. yüz yılda Hazar Denizi’nin doğusundan Anadolu’ya Türkler tarafından getirilmiştir. Orta Anadolu’nun kurak iklimi ve toprağı ile iyi bir şekilde bağdaşarak gelişen keçi, o zamandan beri bölgeye gelir getiren, seçkin bir hayvan olma özelliğini sürdürmektedir.
1939 yılına kadar sadece Orta Anadolu bölgesinde, özellikle Ankara’da ve çevresindeki illerde ekonomik bir değer olan Ankara keçisi, değişik tarihlerde bu bölgelerden dış gönderilmiş ve gittiği her yerde esas ismini korumuştur. Halen dünyada Ankara keçisi olarak tanımlanmakta ve bu sayede Ankara’nın ve Türkiye’nin adını tüm duyurmaktadır.
Ankara keçisi, Ankara’nın ilçelerinde yetiştirilmekle birlikte, en çok ürün alınan ilçeler Ayaş, Kızılcahamam, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan ilçeleridir. Bu keçinin yünü olan tiftik, hayvansal kaynaklı elyafın “kıl elyafı” bölümünde yer almaktadır. Hem üretiminin fazlalığı, hem de sahip olduğu bazı özellikleri nedeniyle tiftik, bu grupta yer incelenen kaşmir, alpaka, devetüyü, keçi kılı vb. hayvansal elyafın ilk sıralarında yer alır. 
Günümüzde dokuma sanayiinde yapağıdan sonra en çok kullanılan ve aranılan bir elyaf olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bir tekstil elyafı olmasına karşın, genelde dokuma sanayiinde saf olarak kullanılmaz. Pamuk, yün, tabii ve akrilik gibi suni elyaflarla değişik oranlarda karıştırılarak kullanılır. 
En büyük tüketimi tekstil sanayiindedir. Kumaşlarda, lüks battaniyelerde, halıcılıkta, dokuma endüstrisinde, peruk ve oyuncak sanayiinde ve paraşüt ipi yapımında kullanılır. Tiftik Keçisi Anadolu’ya geldiğinden itibaren Ankara ve çevresinde sof üretimi görülmektedir. Tiftik Keçisinin tüyleri işlenerek iplik haline getirilir ve bu iplikten Türk kumaşları arasında ayrı bir özelliği olan “Ankara Sofu” üretilirdi. Renk çeşitleri, dokunuşlarındaki ustalıklar, desen incelikleri dikkat çekmekteydi. Keçinin tüylerinden elde edilen ürünler yerli ve yabancı tüccarlar için önemli bir Pazar oluşturuyordu.
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları