GENEL HABERLER

'İran ve Suudi Arabistan'a da teenniyi tavsiye ediyoruz'

05-01-2016
HÜKÜMET Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı. Suudi Arabistan-İran gerilimine ilişkin Kurtulmuş, "Her iki ülkeyle de iyi ilişkilerimiz var.

.
             İsteriz ki, şu anda yaşanmakta olan maalesef Ortadoğu'da var olan gerilimlere çok ilave sert bir gerilim şekline gireceği belli olan bu gerilimden her iki ülkenin çıkmasını isteriz. Siyasi idam cezalarının uygulanmasının hiçbir şekilde bölge barışına bir katkısı olmayacaktır. İran ve Sudi Arabistan'a da teenniyi tavsiye ediyoruz. Yeter artık bizim bu bölgede barışa sükûna ihtiyacımız var. İç çalkalanmaların maksimum seviyeye çıktığı bir ortamda herkesin çok daha sabırlı, titiz teenni içerisinde hareket etmesi lazım. çok yakın iş birliği sağlayamıyorlarsa bile çok yakın düşmanlık hatlarını oluşturmamalarını tavsiye ederiz. İran ve Sudi Arabistan halkı bizim dostumuz, kardeşimizdir. İran'da bulunan diplomatik misyon temsilciliklerinin korunma altına alınmasını İran tarafına tavsiye ederiz" dedi. 
 
Suudi Arabistan-İran gerilimine ilişkin Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: 
 
"İran ve Sudi Arabistan İslam dünyasının iki büyük ülkesidir. Türkiye açısından iki büyük İslam ülkesidir. Her iki ülkeyle de iyi ilişkilerimiz var. İsteriz ki, şu anda yaşanmakta olan maalesef Ortadoğu'da var olan gerilimlere çok ilave sert bir gerilim şekline gireceği belli olan bu gerilimden her iki ülkenin çıkmasını isteriz. Bölge zaten barut ateş fıçısı halinde. Bu bölgenin daha büyük gerilimleri kaldıracak takati kalmamıştır. Her iki ülke ile de dost olan bir ülke olarak İran ve Sudi Arabistan karşılıklı olarak birbirlerine karşı hasımane tutum içiresinde hareket etmeleri her iki ülkeye bölgeye zarar verir. Hangi gerilimler yaşanırsa yaşansın diplomatik misyonların koruma altına alınması çok temel anlaşmalardan bir tanesidir. İran'da bulunan diplomatik misyon temsilciliklerinin korunma altına alınmasını İran tarafına tavsiye ederiz.
 
 
SİYASİ İDAM CEZALARININ UYGULANMASININ HİÇBİR ŞEKİLDE BÖLGE BARIŞINA BİR KATKISI OLMAYACAKTIR 
 
İdam cezalarını kaldırmış bir ülkeyiz. Siyasi idam cezalarının uygulanmasının hiçbir şekilde bölge barışına bir katkısı olmayacaktır. Biz siyasi idam cezalarının hepsine karşıyız. Mısır tarafından, Saddam tarafından verilen idam cezalarını tasvip etmek mümkün değildir.
 
 
İRAN VE SUDİ ARABİSTAN'A DA TEENNİYİ TAVSİYE EDİYORUZ 
 
İran ve Sudi Arabistan'a da teenniyi tavsiye ediyoruz. Yeter artık bizim bu bölgede barışa sükûna ihtiyacımız var. İç çalkalanmaların maksimum seviyeye çıktığı bir ortamda herkesin çok daha sabırlı, titiz teenni içerisinde hareket etmesi lazım.
 
 
ÇOK YAKIN İŞ BİRLİĞİ SAĞLAYAMIYORLARSA BİLE ÇOK YAKIN DÜŞMANLIK HATLARINI OLUŞTURMAMALARINI TAVSİYE EDERİZ 
 
İran ve Sudi Arabistan evrensel İslam toplumunun bir parçasıdır. Biz evrensel İslam toplumunun içerisindeki farklılıkların hepsinin mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırılması, siyasi gerilimlerin sona erdirilmesi böylece ülkelerin arasında çok yakın iş birliği sağlayamıyorlarsa bile çok yakın düşmanlık hatlarını oluşturmamalarını tavsiye ederiz.
 
İRAN VE SUDİ ARABİSTAN HALKI BİZİM DOSTUMUZ, KARDEŞİMİZDİR 
 
Türkiye olarak pozisyonumuz budur. İran ve Sudi Arabistan halkı bizim dostumuz, kardeşimizdir. Ülkeler arasında yanlışlıklar olur. Her iki tarafın da teenni içerisinde hareket etmesi bölgenin ve evrensel İslam toplumunun menfaatleri çerçevesindedir." 
Hakime TORUN / ANKARA, (DHA)
Etiketler : - 'İran - ve - Suudi - Arabistan'a - da - teenniyi - tavsiye - ediyoruz' -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları