DİN ADAMLARINA KARŞI BAZI BARO BAŞKANLARININ ÇIKIŞI HİÇ ŞIK OLMADI

02-05-2020
Avukatların odası konumundaki barolar olur olmaz her şeye burunlarını sokuyor. Bu olumsuzluk yetmiyormuş gibi işin içine bir de CHP Genel Başkanı ve partinin diğer sözcüleri giriyor ki doğrusu fevkalade yadırgadım.

.

      Bu CHP’nin din adamları ve dindarlara karşı öyle bir damarları var ki bir türlü bu kötü huylarından vazgeçemiyorlar.  Biliyor musunuz, 31Mart seçimlerinde Mansur Yavaş’ın kazanması için oyumu CHP’ye verdim. Pişman mıyım ?.. Hayır pişman değilim çünkü Melih Gökçek denen adamdan kurtulmak için bana göre her şey mubahtı.  

  Şimdi sırası gelmişken seslenmek istiyorum… Baro başkanları siz kim oluyorsunuz da sizi ilgilendirmeyen konularda avaz avaz bağırıyorsunuz. !... Ve CHP’liler, siz bu huyunuzdan ne zaman vazgeçeceksiniz?... 

     Son cümle:  Bu CHP’liler kafasını bir hayli değiştirdi derken bir de bakıyorsunuz ki bir yerden patlak vermiş. Bunun içindir ki oy oranı % 26- 27 civarından yukarı çıkamıyor. Bu kafa yapısı ile asla ve kata trendlerinin yükselmesi de mümkün değil.  Bizim din adamlarımızın bazıları dini siyasete alet ediyorlar ondan şüphemiz yok ama, söz konusu ettiğimiz konu başka o başka. İnşaallah her şey Müslüman Türk Milletinin arzuları istikametinde olur.

    MEHMET AKYOL

Konu ile ilgili olarak Başkentli bazı din adamları adına Türk Diyanet Vakıf Sen Ankara 2. Şube Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Elma yayınlamamız için bize bir açıklama göndermiş.

  “ Bu imamlar ne iş yapar...! “ başlığı ile bize gelen açıklamanın noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz:

        "  Bu günlerde sosyal medyada imamlar üzerinden olumsuz, lüzumsuz algı oluşturacak, bilmeden, araştırmadan, cahilce paylaşımlar dolaşıyor.

      Önce imamlarla doktorları kıyas yaptılar. 120 bin imam bir doktor etmiyormuş. Ne yapsın imamlar. Ameliyathaneye girip hastayı ameliyat mı yapsınlar. Acil servis girişinde bekleyip nabız kontrolü mü yapsınlar. 120 bin doktor bir imamın işini yapabilir mi. Şimdilerde de imam-polis-bekçi kıyaslaması hit yapmış durumda. Oysa her kurum ve personeli kendi mecrasında görevlerini icra eder. Bir kurum diğer bir kurumun alternatifi değildir. Her kurum Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekası ve varlığı için varlıkları elzem ve zaruridir. 

"Bu imamlar ne iş yapar" diyenlere benim de diyeceklerim var elbette;

Büyük Atatürk Ankara'ya ilk gelişinde Dikmen sırtlarında Ankaralıları motive ederek Ata'yı karşılamaya çağıran ve Ankara halkından topladığı yardımları takdim eden Mehmet Rıfat Börekçi de bir din adamıydı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışında büyük Atatürk'ün yanında yine din adamları, imamlar vardı. Büyük Ata'nın da en çok saygı gösterdiği kişiler de din adamlarıydı. 

Güzel ülkemin en ücra köşelerine, mezarlarına kadar devletin ulaştığı kolu bir imamdır. Hâlbuki ibadetleri ve camiyi yönetmekten başka daha neler neler yapmıştır o imamlar. Meselâ bu sözü söyleyen kişinin kulağına ilk ezanı bir imam okumuştur. Sünnetinde, nişanında ve düğününde duayı da bir imam yapmıştır. Vatani görev asker uğurlama kına duasını yine bir imam yapmıştır. Çocukken dini bilgileri ve Kur’an eğitimini de ona yine bir imam vermiştir. Babası veya annesi hastalandığında ve ölüm döşeğinde onların yanında bir imam bulunmuş, Kur’an okumuş ve dînî telkinde bulunmuştur. Onların cenazeleri ile ilgili bütün işleri de yine bir imam yapmıştır. 

Yine bu günlerde Dünyanın ve ülkemizin vatandaşlarının da maruz kaldığı korona salgınına karşı ilanlar ve uyarılarıyla halkımızı bilgilendiren, dualarla manevi anlamda destek olan yine imamlardır. Ayrıca Valilikler ve Kaymakamlık bünyelerinde oluşturulan Ahde Vefa görevleri dahilinde gece gündüz demeden kimisi çağrı merkezinde gelen telefonlara bakıp yönlendirme yapan, kimisi şehir meydanlarında uyarılarla birlikte maske dağıtımı yapan, kimisi sokağa çıkamayan 65 yaş üstü değerli büyüklerimizin ihtiyaçlarına koşan, kimisi çeşitli platformlarda manevi destek görevi yapan, kimisi de mahalle muhtarı, karakol, sağlık ocağıyla irtibat halinde olup, yine o mahallenin durumuyla ilgili bilgilendirme koordinasyonunu sağlayan bir imamdır. Çoklarının abartarak maksatlı sekile yüksek göstermeye çalıştığı maaşının, yarısını devletin ilan ettiği Sosyal Vefa Destek fonuna bağış yapan da yine imamdır.

     Bütün bunları görmezden gelerek, klavye başında ahkam kesip, kendisinin hiçbir şey yapmayıp canı sıkıldıkça imamlara saldıran ve imamların ne yaptıklarını sorgulama cüretini gösterebilmektedir ne yazık ki. Durup dururken imamlara saldıran kesim, aslında İslam dinine saldırmak istiyor, ama doğrudan İslama saldıramadığı için imamlar üzerinden duygularını tatmin ediyorlar. 

"İmamlar ne iş yapar." cümlesinde gerizekalılık bir tarafa din düşmanlığından kaynaklanan söylemleri. İmam burada sadece isimdir asıl hedef İslam’dır. Tesettürlüye hakaret ediyorsa, Nisa süresine hakaret edemediğindendir. Hedefte sadece islam vardır

Sosyal Vefa görevi sırasında virüs kapan ve tedavi süreçleri devam eden imam ve diğer kurumların mensubu kardeşlerimize, şifa bekleyen bütün vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Virüslü günlerimizin tez zamanda bitmesi ve normal hayatlarımıza dönmeyi dua ve niyaz ediyorum. 

Etiketler : - DİN - ADAMLARINA - KARŞI - BAZI - BARO - BAŞKANLARININ - ÇIKIŞI - HİÇ - ŞIK - OLMADI -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları