GENEL HABERLER

AK PARTİ ANKARA 1.BÖLGEDE HANGİ ADAY ADAYI LİSTEYE GİREBİLECEK ?

17-03-2015
• Yine kural bozulmayacak ve AK Parti’nin kurmay heyeti önümüzdeki seçimlerde de yine bildiklerini okuyacaklar ve Ankaralılar da önceden seçilmesi belli olan adaylara oy verecekler.

.--------------------
 İşin ilginç yönü, bir de Ankaralı seçmenler hiç ama hiç tanımadıkları, adını sanını bile duymadıkları bazı adaylara bile oy verecekler.

----------------------------
Daha açık ve net olarak ifade edecek olursak, Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bazı genel merkez yöneticisinin belirleyeceği isimler listede yer alacak. Peki listede yer alacak adaylar kimler olacak, yani nasıl bir liste çıkacak karşımıza?.
   Bu sorunun cevabını verebilmek, yani en iyi tahmini yapabilmek için Ankara’da onlarca AK Partili ile görüştük. Yalnız bu görüştüğümüz ve tahminlerini aldığımız isimler öyle sıradan kişiler değil; partinin çeşitli kademelerinde görev yapmış, hem teşkilatın üst kademesini, hem de il ve ilçe teşkilatlarını ve hatta aday adaylarını iyi tanıyan isimler bunlar.
    ANKARA 1.BÖLGEDE AK PARTİ’DEN KİMLER LİSTEYE GİREBİLİR VE SIRALAMA NASIL OLUR?
    Öncelikle şöyle bir olası hüküm yürütelim ondan sonra listeleme üzerinde duralım. Birinci Bölgenin AK Parti açısından daha fazla güçlendirilmesi ve Çankaya açığının kapatılması için AK Parti’nin oy potansiyeli yüksel Akyurt ve Elmadağ ilçelerini bu bölgeye dahil edildi. 18 milletvekili çıkaracak Ankara 1.Bölgeden muhtemelen Cumhurbaşkanı 3 kontenjan kullanacak, bu bölgeden sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da 2 kontenjan kullanması bekleniyor. AK Parti genel başkan yardımcılarının da 2 kontenjan kullanacağını düşünürsek bu bölgeden 7 milletvekili kafadaki isimlerden oluşacak. AK Parti’nin bu bölgeden en fazla 10 milletvekili çıkaracağını düşünürsek geriye 3 milletvekili kalır ki bu da teşkilattan ve diğer aday adayları arasından belirlenecek. Geriye kalan sayı ise dolgu malzemesi olarak oluşturulacak.
    Listenin başında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yer alır. Ne yapalım söylenecek sözümüz yok. Çünkü Cumhurbaşkanının olmazsa olmazıdır. Cumhurbaşkanının Danışmanı Mücahit Aslan’ın  ( listenin ön sıralarında yer alması kesin. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Danışmanlığını yapan Ertan Aydın, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal kesinlikle listenin ilk sırasında yer alır.
     Kadın milletvekili adayı mutlaka gösterilecektir ve bunların başında da Cumhurbaşkanının akrabası Asuman Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp, (Artvinli ve Faruk Çelik’in akrabası ) Ankara Eski Kadın Kolları Başkanı Yıldız Kara ve Genel Merkez Kadın Kolları Halkla İlişkiler Başkanı Jülide Sarıoğlu listede yer alabilir.
     Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü ve Yenişafak Gazetesi’nin sahiplerinin yakın akrabaları Hasan Albayrak’ı Cumhurbaşkanı mutlaka koyar. Hem de ya seçilecek yere koyar veya hiç koymayıp bürokraside değerlendirir.
    Aday adayları arasında en karizmatik, sesini en iyi duyuran ve milletvekili listesinde mutlaka yer alması gereken isimlerin başında İş Adamı ve ANGİAD Başkanı Barış AYDIN geliyor.
      Hayri Çağır göz ardı edilemez, ayrıca edilse bile Yalçın Akdoğan sahip çıkar ve listeye aldırır. Kaldı ki temayül yoklamasında da baya iyi başarı sağladı.  
     Mutlaka listede yer alması gerektiğini düşündüğümüz ve hatta ‘yer alacaklar’ diyebileceğimiz şu isimlerin olabileceğini düşünüyoruz:  Ercan Kınacı, Süleyman Yılmaz, Murat Köse, Alaaddin Varol, Yıldız Kara  (vs)
           Önemli birkaç not daha düşelim;
1-    Temayül yoklamasında kadınlar arasında en çok oy alan, genelde 6.sırada yer edinen Mehtap Toruntay’ın kesinlikle listede yar alacağını düşünüyoruz.
2-    Cumhurbaşkanının ev sahibi Faruk Koca’yı geçen seçimlerde aday yapmamışlardı, bu seçimler için söz vermiş olabilirler.  
3-    THY Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın temayül yoklamasında 3.olduğu iddia edildi. Listede yer alabilirler.
4-    Prof.Dr. Hasan Ayrıncı 2.Bölgeden aday adayı olması gerekirken 1.Bölfgeye gönderildiğine göre bir dayanağı var demektir. Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek için söz verilmiş olabilir ancak Osman Gökçek’in seçilebilecek bir yerde olacağı düşünülmüyor.

5-    Cumhurbaşkanının Başhekimi  Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl’ün oğlu Fatih Erdöl’ü bir yere sıkıştırırlar.

6-    Eski Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan’ın oğlu Burak Ceylan (Genel Merkez Gençlik Kolları Seçim İşler Başkanı) göz ardı edemezler.   

7-    Hali hazırda milletvekili olanTülay Selamoğlu’nun yeniden aday gösterilmesi söz konusu çünkü taa İstanbul döneminden Cumhurbaşkanının tanıdığı bir isim.

     Bizim yaptığımız tahmin.. Elbette her biri birbirinden değerli daha çok isim var adaylığı çoktan hak eden.. Aslında önemli sürprizler de yapılmalı. Mesela Haymana, Polatlı, Bala, Gölbaşı ve o bölgede tanınan, kendisini iyi tanıtan, aday olacağını ilk açıklayan, siyaseti de çok seven bir isim var Orhan Tuncer..Ve mesela Zekiye Aydemir..  Bu kardeşleri mizin listeye alınması iyi olur.. Hepsine başarılar diliyoruz. Kaldı ki biz yanılmış olabiliriz, tanımamış olabiliriz, unutmuş olabiliriz. İsimlerini yazamadığımız aday adaylarından özür diliyoruz.
NOT: Ankara 2.Bölge ile ilgili araştırmamızı yarın yayınlayacağız.

Etiketler : - - AK - PARTİ - ANKARA - 1.BÖLGEDE - HANGİ - ADAY - ADAYI - LİSTEYE - GİREBİLECEK - ? -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları