“Kızılcagün Konseri” Başkenti Coşturdu

21-12-2019
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında şef Tanzer Kartal yönetimindeki Ankara Kulübü Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Gençlik Parkı içinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu’nda “Kızılca Gün” konserini gerçekleştirdi.

.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, “27 Aralık 1919’un diğer adı “kızılca gündür”. Kızılca günler, seymen töresine göre “karanlık bir dönemin kapanıp aydınlık günlerin geldiğini müjdeler.” dedi.

4 Önemli Tören

“Kızılca günlerde, dört önemli tören gerçekleşir. Bu tören ancak ve ancak kızılca günlerde kurulur. Yeni bir devletin kuruluşunu yeni bir liderin gelişini müjdeler. 27 Aralık 1919 tarihi, fiilen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüdür. Atatürk, ilk defa halkla kucaklaşmış, o gün ateşle barut buluşmuştur. Törenlerden ilki sinsin törenidir, bu bir davettir. 26 Aralık 1919’da seymenler sinsin ateşini yakmışlardır. Büyük önderin gelişini haber vermişlerdir. Sinsin ateşi aynı zamanda bağımsızlığın ateşidir. İkinci tören sancak dikilmesidir. Seymenler o tarihte Ulucanlardaki kahvehaneye sancak dikmişlerdir. Bir devlet sembolü olarak bir diğer simge de davullardır. O gün davullar meydana çıkmıştır. Son törende seymen alayıdır. 3 bin atlı 700 Seymen büyük önderi karşılamıştır.”

100 yıl sonra yeniden ANDOLSUN!

“Ankara, Anadolu’nun sönmeyen bağımsızlık ve özgürlük ateşini taşıyan insanların kentidir. Atatürk’ün gönlünde müstesna bir yer kazanan Ankaralılar için Atatürk, “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır.” sözünü ifade etmiştir. Ankaralılar da Atatürk'ü bağrına basmış ve tüm dünyaya yeni bir devletin doğuşunu müjdelemiştir. 100 yıl önce Seymenler, Atatürk'e “Andolsun” dediler ve onun omuzdaşı oldular. Bugün yine aynı duygularla andolsun diyoruz.”dedi.

Gecede Özaslan tarafından Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner’e ve Şair Hakan Yılmaz’a seymen heykelciği takdim edilirken, Türk Sanat Müziği Bestekarı Ali Şenozan’ın katılımı da sürpriz oldu.

 

Etiketler : - - - - - - - - - - - - - - - “Kızılcagün - Konseri” - Başkenti - Coşturdu -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları